Imi Lichtenfeld — twórca Krav Magi
Imi Lichtenfeld, twórca systemu Krav Maga, urodził się w 1910 roku w Budapeszcie i dorastał w Bratysławie. Wychował się w domu, w którym sport i edukacja były tak samo ważne, a rozwój w tych dziedzinach równie mocno wspierany przez ojca. Nie było więc nic zaskakującego w tym, że Imi wyrósł na aktywnego sportowca zwyciężającego zawody w lekkiej atletyce, zapasach i boksie. Niestety w latach trzydziestych nasiliła się wobec Żydów agresja ze strony faszystowskich i antysemickich ruchów, co sprawiło, że aby bronić mieszkańców żydowskich dzielnic, Imi przeniósł swoje umiejętności walki na ulice Bratysławy. Stał się w ten sposób wrogiem ówczesnych antysemickich lokalnych władz i w konsekwencji opuścił swój rodzinny dom oraz przyjaciół w 1940 roku, na pokładzie ostatniego statku z uchodźcami uciekającymi przed nazistowskimi czystkami.
Dalszy rozwój Krav Magi w Izraelu
Po dotarciu do Palestyny, Imi został szybko wcielony do Hagany, militarnej organizacji powstałej w trakcie tworzenia państwa izraelskiego. Z jego ogromnym doświadczeniem i umiejętnościami, zdobytymi w jakże trudnych warunkach, służył jako instruktor oddziałów Hagana w zakresie walki wręcz, włączając na stałe Krav Magę i stopniowo układając swoją wiedzę w system. Gdy w 1948 roku stworzone zostało państwo Izrael, Imi stał się odpowiedzialny za fizyczny trening i szkolenie Krav Maga izraelskich sił obrony – IDF. W ten sposób służył swojemu Państwu przez 20 lat, wciąż rozwijając i udoskonalając jego unikalny system samoobrony i walki wręcz. Po przejściu na emeryturę poczuł, że Krav Maga mogłaby i powinna zostać zaadaptowana do potrzeb cywili – zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci.
Cywilna Krav Maga
Zaczynał z zaledwie dwiema szkołami w Izraelu. W ciągu dziesięciu lat jego najbliższy asystent Eyal Yanilov otworzył szkoły Krav Maga na całym świecie, dzieląc się w ten sposób wiedzą z zakresu samoobrony, wartościami oraz filozofią Imiego.
Niezależnie od tego jak, gdzie i kogo uczył, Imi zawsze przywiązywał ogromną wagę do rozpowszechniania swoich uniwersalnych zasad: szacunku do drugiego człowieka, unikania nieuzasadnionej przemocy, pokory, pokojowego nastawienia oraz zachowywania zasad „fair play”.
Do ostatnich dni swojego życia, w wieku ponad osiemdziesięciu siedmiu lat, kontynuował rozwój technik, koncepcji i metodologii instruktorskich Krav Maga. Jego najbliższym studentem i jednocześnie najbardziej zaangażowanym w rozwój Krav Maga asystentem był Eyal Yanilov.